Składniki (dla 4 osób):
- 1 kg ziemniaków
- 250 g mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
- sól (około 1 płaskiej łyżeczki)
Sos pieczarkowy:
- 1/2 kg pieczarek
- 1 duża cebula
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 szklanka śmietany (12 % lub 18%)
- 1 szklanka wody
- sól, pieprz
Wykonanie:
- Ziemniaki obieramy, kroimy na małe kawałki i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. (Na taką ilość ziemniaków dodaję 1 łyżkę soli do gotującej się wody). Po lekkim przestudzeniu ziemniaki tłuczemy (lub przeciskamy przez praskę). Zostawiamy, aby przestygły.
- Na stolnicę przesiewamy oba rodzaje mąki. Dodajemy ziemniaki i całość trochę mieszamy. Równocześnie do garnka nalewamy wodę i stawiamy na palniku, aby się zagotowała (będziemy w niej gotować kopytka).
3. Formujemy "wulkan" i w środek wbijamy jajko oraz dodajemy soli.
4. Całość zagniatamy, najpierw za pomocą łyżki, potem rękami.
5. Nożem odcinamy ok. 1/3 ciasta. Za pomocą rąk formujemy wężyka i lekko go spłaszczamy. Gdyby ciasto się kleiło można podsypać mąką (ale uwaga: im więcej mąki, tym ciasto będzie twardsze).
6. Ostrym nożem odcinamy kopytka.
7. Zagotowaną wcześniej wodę solimy 1 łyżką soli i wrzucamy partiami kopytka. (Jednorazowo wystarczy tyle, aby zakryły dno garnka). Delikatnie mieszamy i gotujemy: do momentu zagotowania na bardzo dużym ogniu, potem zmniejszamy ogień i gotujemy jakieś 3-5 minut.
8. Wyjmujemy z garnka i rozkładamy tak, aby była tylko jedna warstwa (nie układamy jedne na drugich, ponieważ się posklejają).
9. Kolej na sos pieczarkowy: Obieramy pieczarki i kroimy dowolnie (jak kto lubi).
10. Następnie obieramy cebulę i kroimy w kostkę.
11. Na patelni rozgrzewamy masło (można zastąpić olejem, ale uprzedzam, że odbędzie się to kosztem smaku). Wrzucamy cebulę i chwilę smażymy (ok. 3-4 minut). Następnie dodajemy pieczarki i całość dusimy na mocnym ogniu przez jakieś 10 minut.
12. Po tym czasie zmniejszamy ogień i dodajemy na patelnię mąkę. Wszystko dokładnie mieszamy i smażymy przez 3 minuty.
13. Wodę mieszamy ze śmietaną, dodajemy na patelnię. Doprawiamy solą i pieprzem i chwilę dusimy (gdyby było za gęste można dodać jeszcze odrobinę wody, jeśli sos wyszedł rzadki wystarczy dusić go chwilę dłużej aż odparuje).
14. Na talerzu układamy kopytka, polewamy sosem i posypujemy natką pietruszki. Smacznego !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz